Turyści lubili to rozwiązanie. Właściciele mieszkań już obchodzą zakaz
Samodzielne zameldowanie w mieszkaniu za pośrednictwem platform do rezerwacji noclegów jest bardzo popularną i wygodną usługą w wielu miastach odwiedzanych przez turystów. Wystarczyło, że właściciel zostawił klucze do mieszkania w specjalnej skrytce i podał kod, a goście mogli się zameldować o dowolnej godzinie, nawet w razie bardzo wczesnego czy późnego dotarcia na miejsce.
Koniec ze skrytkami na klucze we Florencji
Już jakiś czas temu Włosi powiedzieli temu rozwiązaniu dość. Skrytki na klucze były niszczone m.in. przez osoby sfrustrowane niekontrolowanym rozwojem turystyki w ich miejscach zamieszkania. Ponadto krytycy rozwiązania argumentowali, że zameldowanie bez fizycznego spotkania gościa z najemcą stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ustawodawcy zareagowali.
25 lutego we Florencji mija termin na usunięcie wspomnianych skrytek na klucze. Właściciele obiektów niespełniających wymogów zostaną ukarani grzywną w wysokości do 400 euro (około).
Massimo Torelli, rzecznik prasowy kampanii „Uratujmy Florencję, by żyć” wyraził zadowolenie z tej zmiany. Powiedział, że grupa zamalowuje skrzynki meldunkowe czerwonym znakiem X. Dodał, że liczba mieszkań przeznaczonych dla osób przyjeżdżających na krótki pobyt spadnie z obecnych 15 tys. do 7-8 tys., uwalniając lokale dla florentczyków. Zmiana powinna ucieszyć także właścicieli hoteli, którzy uważają, że najem krótkoterminowy uderza w ich branżę.
Zameldowanie we Włoszech. Tak obchodzony jest zakaz
Dla turystów oznacza konieczność dokładnego sprawdzenia zasad zameldowania w obiekcie i ustalenia godziny odbioru kluczy do mieszkania z właścicielem.
Przed służbami kontrolującymi przestrzeganie przepisu pracowite dni. „La Nazione” donosi, że sprytni właściciele już zaczęli obchodzić zakaz, montując specjalne urządzenie obok domofonu (Ringo lock), w którym wystarczy podać kod numeryczny, by dostać się do środka. Inni ukrywają skrytki np. w skrzynkach na listy, dziesiątki metrów od domu, w blokach mieszkalnych. Regulacji jest jednak więcej i z czasem mogą przynieść oczekiwany skutek. Obiekty wynajmowane na krótki termin muszą mieć przypisany specjalny kod identyfikacyjny. Lokalny portal informuje, że na ten moment w Toskanii z 71 118 zarejestrowanych obiektów wydano około 60 tys. kodów, co stanowi 83 proc. całkowitej liczby zarejestrowanych.